Montaż wykładzin PCV

Kategoria: Blog

Montaż wykładzin PCV

Wykładziny PCV cieszą się niesłabnącą popularnością. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim ich niewygórowana cena, bogate wzornictwo i – co ważniejsze –  łatwość układania na podłodze. Co warto wiedzieć o wykładzinach PCV i jak zabrać się do ich montażu? – tego dowiedzą się Państwo z treści poniższego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury!

Podstawowe informacje

Wykładzina PCV sprawdzi się doskonale w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Można nią wyłożyć nie tylko klatki schodowe, ale również kuchnie czy korytarze. Do jej największych zalet zaliczyć należy: odporność na wodę i łatwość utrzymania w czystości. Na rynku bez większego problemu znajdziemy modele imitujące kamień, drewno lub płytki ceramiczne.

Przygotuj podłoże

Przed przystąpieniem do instalacji wykładziny PCV należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym wykładzina się znajdzie. Tylko w ten sposób będziemy mogli mieć pewność, że posadzka będzie się trzymała, stanie się trwalsza i nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Jeżeli podłoże jest bardzo nierówne, to należy je zaszpachlować, starannie wygładzić papierem ściernym, a następnie odkurzyć specjalnym odkurzaczem. Prawda że proste?

Zmierz dokładnie wykładzinę

Wykładzinę PCV należy rozwinąć starannie na podłożu – tak, aby można ją było dopasować do wnętrza, w którym zostanie zamontowana. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to o tym, żeby linie łączenia przebiegały prostopadle do okna. W następnej kolejności należy wywinąć arkusze (na około cztery centymetry przy ścianie) i przyciąć je przy pomocy odpowiednio naostrzonego noża oraz metalowej linijki.

Starannie przyklej arkusze

Uprzednio zawinięty arkusz należy odwinąć – do połowy – i za pomocą szpachelki (lub zębatej pacy) nanieść równomiernie klej po podłodze. Nie zapominajmy o mocnym i starannym dociśnięciu wykładziny w każdym miejscu, ponieważ tylko w ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstania nieetycznych wybrzuszeń. Należy to robić od środka, kierując się do zewnętrznych stron wykładziny. Dzięki zachowaniu powyższych kroków w odpowiedniej kolejności zamontujecie wykładzinę PCV w każdym pomieszczeniu!