Wykładziny PCV – wady i zalety

Dzięki swoim właściwościom i ciekawym wzorom oraz kolorom, wykładziny z PCV, a w zasadzie z PVC (poprawny skrót od nazwy materiału) znajdują zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu. Ich atutami jest atrakcyjna cena, wytrzymałość oraz prosty montaż.

Kategoria: Blog

wykładzina pcv

Wykładziny z PCV bardzo często wyglądem przypominają inne materiały. Szczególnie popularne są wzory imitujące drewno, naturalny kamień albo glazurę. W odróżnieniu od nich są jednak łatwe w pielęgnacji, a do ich montażu wystarczy nożyk i dobra miarka. Po prostu rozkładamy taką wykładzinę na podłodze, przycinamy i po sprawie.

Co ważne, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci, dlatego wykładzina jest bardziej praktyczna niż panele. Można ją też myć na mokro i nie musimy zamartwiać się odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. Jej powierzchnia jest też jednolita, dlatego w szczelinach nie będzie gromadzić się kurz oraz wilgoć.

Gdzie położyć wykładzinę z PCV?

Wykładziny z PCV są stosowane w zasadzie wszędzie. Szczególnie dobrze radzą sobie w miejscach narażonych na zabrudzenia, jak np. korytarz, kuchnia, czy łazienka. Co więcej, są one dość tanie i łatwo można je wymienić, dlatego mogą być zastosowane jako rozwiązanie tymczasowe, zanim nie zaoszczędzimy na wymarzoną podłogę z drewna. Ułożenie wykładziny nie wiąże się także z czasochłonnym remontem, nie musimy też płacić majątku za usługi fachowców.

Wykładziny PCV mogą mieć różną grubość. Dostępne są także modele antypoślizgowe, które zapewniają domownikom komfort i bezpieczeństwo. Większość wykładzin PCV to produkty antystatyczne.

Niestety, nie ma materiałów idealnych pod każdym względem. W przypadku wykładzin PCV wśród ich wad najczęściej wymieniany jest brak odporności na topienie i spalanie. Minusem jest również zarysowywanie albo wgniecenie wykładziny od ostrych lub ciężkich przedmiotów. Tańsze modele mogą też blaknąć pod wpływem promieni słonecznych.